W skrócie zwane SWL’ami – jak sama nazwa wskazuje są to systemy, w których dokonuje się wymiana linkami pomiędzy jej uczestnikami. Cały proces wygląda następująco:

  • Rejestrujesz się w systemie
  • Poddajesz swoją stronę weryfikacji, za odpowiednie jej parametry otrzymujesz pewną pulę punktów, która posłuży Ci do wykorzystania na promowanie własnych linków
  • Umieszczasz odpowiedni kod wyświetlający linki u Ciebie (za co zdobywasz punkty)
  • Twój link, za zdobyte punkty jest wyświetlany u innych

Tak wygląda to w dużym skrócie. Systemy takie jednak oparte na prostocie są jednak pełne wad, które poddają pod wątpliwość korzyści, jakie mogłoby przynieść korzystanie z nich.

Rozróżniamy systemy wymiany rotacyjnej i stałej. Systemy rotacyjne powodują, że za każdym odświeżeniem strony są wyświetlane inne linki. Pewne odmiany tej wersji są systemy oferujące rotacje co określony czas (np. dobę) – takie systemy półrotacyjne wydają się atrakcyjniejsze.

Systemy stałej wymiany zapewniają Ci, że dopóki na Twoim koncie są punkty dopóty Twój link będzie wyświetlany na danej stronie. Wymiana linków bazująca na stałym ich wyświetlaniu jest najlepszym rozwiązaniem, jakie oferują SWL’e.

W panelu administracji swoimi SWL’ami zazwyczaj nie uświadczymy listy stron, na których nasze linki są widoczne, jednak w przypadku linków stałych możemy ich poszukać sami korzystając z odpowiednich zapytań do wyszukiwarki (link: ).

Potężną wadą systemów wymiany linków jest to, co zrobili z nimi Pozycjonerzy i inni właściciele stron. Większość z nich instaluje skrypt wyświetlania linków (cudzych) na mało ważnych stronach, które często są niskiej jakości merytorycznej – zapleczówkach, jednak mają dużą ilość podstron i generują spory ruch. Natomiast strona, dla której wykorzystują pozyskane punkty jest zupełnie inna – wartościowa i merytoryczna.

Tobie, jako osobie, której linki potencjalnie mogą znaleźć się na takiej merytorycznie słabej stronie zapewne będzie to nie odpowiadać, gdyż sam jesteś uczciwy i umieszczasz skrypt pokazujący linki to takich marnych stron na swojej z założenia dopieszczonej i wartościowej pracy. Ta wada systemów wymiany linków budzi poważne wątpliwość, co do korzystania z nich, jako do metody zdobywania wartościowych i pożądanych linków – wybór jednak należy do Ciebie.