Precle zwane inaczej z angielskiego presell pages, to specjalne serwisy prowadzone, jako umożliwiające użytkownikom dodawanie artykułów z wplecionymi linkami pozycjonującymi i przez to promowanie własnych serwisów.

Umożliwienie użytkownikom dodawania własnych treści, w których są wplecione linki z pożądanymi przez nie frazami jest dobrym sposobem współpracy. Właściciel precla zyskuje treści oraz zwiększa swoją stronę, a dodający treści zyskują potrzebne mu linki (najczęściej kilka) polecający.

Większość precli, tych lepszych, jest moderowana. W związku tym przed dodawaniem wpisów promujących naszą stronę warto zapoznać się z regulaminem tam udostępnionym lub zasadami publikowania wpisów. Jeśli takowych nie ma, może to oznaczać, że wpisy albo nie są moderowane albo moderator podejmuje decyzję na podstawie własnych subiektywnych opinii.

Dodawanie wpisu następuje najczęściej po zarejestrowaniu się.

Innymi przykładami, nieco zamaskowanych precli, są serwisy do darmowego przedruku i republikacji artykułów. W nich również możemy tworzyć i pisać artykuły, dzięki którym zyskamy nowe treści – w serwisie do publikacji, ale także w innych, które zapożyczą nasz tekst.

W odróżnieniu od typowych precli, takie serwisy nie zawierają unikalnego kontentu, gdyż artykuły z góry są nastawione na powielanie.

Własny precel

Popularnym skryptem, na którym budowane są precle> jest WordPress – łatwość instalacji, konfiguracji oraz użytkowania sprawia, że wydaje się do tego najlepszy.

Aby stworzyć samemu najprostszego precla wystarczy zainstalować skrypt WordPress (pobierz najnowszą wersje), lub stworzyć bloga na http://pl.wordpress.com/signup/ bloga w oparciu o ten właśnie skrypt.

Następnie już po zalogowaniu się do panelu administracyjnego należy przejść do opcji: Ustawienia. Otworzy się od razu pierwsza zakładka: Ogólne. W niej odnajdujemy opcję: Domyślna rola nowych użytkowników.

Ustawienie tego pola na współtwórca spowoduje, że wpisy będą musiały zostać przed publikacją zatwierdzone przez Ciebie. Status Autor natomiast to osoby uprawnione do publikowania wpisów bez wstępnej moderacji, co jednak nie oznacza, że nie możesz w razie naruszania regulaminu tych wpisów usunąć potem.