Efektem indeksowania opisanego w całym tym rozdziale jest spora i dobrze skategoryzowana baza danych, którą dysponuje każda wyszukiwarka. Wyniki te można przeglądać według nie tylko prostych wpisywanych najczęściej prostych zapytań.

Podstawowe operatory to + (alternatywnie można też wpisać AND) oraz (minus). Pierwszy z nich jest domyślnym i nie ma sensu go używać . Drugi natomiast pozwala nam pomijać niechciane wyniki.

W przypadku zapytania „zespół” może nam chodzić o zespół muzyczny, ale możliwe, że o zespół chorobowy (np. zespół downa). Wpisując samo zapytanie zespół większość odpowiedzi odnosi się do muzyki. Jeśli jednak szukamy zespołów chorobowych, możemy wykluczyć zapytania zawierające słowo ‘muzyka’. Zapytanie wyglądać będzie tak: zespół –muzyka.

Po sprawdzeniu zapytania ilość odpowiedzi związanych z zespołami muzycznymi została ograniczona. A najważniejsze wyniki odnosiły się stricte do zespołów medycznych. Aczkolwiek wyniki zawierały odwołania do zespołów szkolnych, „zespół szkół ogólnokształcących

Nie wiele osób wie, że oprócz zwykłego wpisywania szukanych fraz wyszukiwarki oferują przeszukiwanie specjalne – dzięki możliwości wykorzystywania odpowiednich operatorów. Ich struktura wygląda za każdym razem następująco:

Operator:wartość_szukana

gdzie zmienna wartość_szukana powinna być zastępowana szukaną frazą.

Tabela operatorów wyszukiwarek

Poniżej, przestawiono dostępne w wyszukiwarkach: Google, Yahoo, MSN oraz NetSprint.

Operatory wyszukiwarek: Google, Yahoo, NetSprint oraz MSN wraz z przykładami użycia.
GoogleYahooNetSprintMSNPrzykład
Wyświetla wyniki, które w tytule zawierają poszukiwane słowo.intitle*intitleIntitle:oprogramowanie
title
Wyświetla wyniki, które w adresie zawierają poszukiwane słowo.inurl*urlinurlinurl:oprogramowanie
Wyświetla jedynie wyniki o określonym rozszerzeniu.filetypefiletypeOprogramowaniefiletype:doc
contains
Zwraca ilość linków prowadzących do serwisu. Operator:adres stronylinkLink:onet.pl
linkdomain
Zwraca ilość stron zaindeksowanych dla danego adresu przez wyszukiwarkę. Operator:adres stronysiteSite:google.pl
Pokazuje zapisaną w bazie wyszukiwarki kopię serwisucacheCache:interia.pl
Pokazuje listę wyników ze stronami o podobnej tematyce do naszej. Operator:adresstronyrelatedrelatedRelated:google.pl
Działa jak typowe zapytanie do wyszukiwarki, lecz fraza jest szukana tylko w sekcji body dokumentu.intext*inbodyIntext:oprogramowanie
Wyświetlana jest list astron zawierających odnośnik z danym tekstem.inanchor*inanchorInanchor:oprogramowanie

Operatory wyszukiwania zaznaczone dodatkowo symbolem *, w przypadku wyszukiwarki Google posiadają te same zapytanie rozbudowane jeszcze o przedrostek All-. Np. allinanchor. Operator taki należy stosować w przypadku wieloczłonowych fraz, dla przykładu allinanchor:oprogramowanie i sprzęt.

Operator site oraz link

Operator site i link prezentują swoje wyniki w najpopularniejszych wyszukiwarkach. W wypadku Google informacje o liczbie zaindeksowanych podstron przeczytamy w pasku tuż nad wynikami…

Wyniki 1 – 10 z około 103 z domeny

Wynik zwracany przez wyszukiwarkę Google nie jest jednak zawsze równoznaczny z realnym. Z niewiadomych przyczyn odpowiedz najpopularniejszej wyszukiwarki na zapytanie LINKprzedstawia najbardziej zaniżoną liczbę ze wszystkich dostępnych.

Ten parametr warto sprawdzać korzystając z Yahoo Site Explorera, dostępnego tutaj:https://siteexplorer.search.yahoo.com/.

Wystarczy wpisać adres naszej stony, kliknąć przycisk Eksploruj witrynę a wynik będzie widoczny poniżej, wraz z listą wyników.

Rezultat wyników Yahoo

 

Operator Cache

Operator Cache oferowany jedynie przez Google daje dostęp do zapisanej ostatniej kopii strony, jaką zanotował Bot tej wyszukiwarki. Dzięki temu, możesz sprawdzić, kiedy mniej więcej ostatnio był u Ciebie robot. Choć nie zawsze jest to ostateczny wynik.

Zdarzają się sytuacje, kiedy jest pokazywana wersja z naprawdę odległą datą, jednak to należy traktować, jako błąd, który dawniej był dosyć częsty. Teraz również może niekiedy występować.