Indeksowanie witryny odbywa się podczas wizyty robotów wyszukiwarek na danej stronie.

Robot odwiedzając stronę analizuje różne treści na stronie, jak i składnię znaczników, którymi ten tekst jest objęty. Roboty sieciowe kładą szczególny nacisk na treści wyróżnione semantycznie, dlatego warto uwzględnić ich używanie w najważniejszych miejscach strony.

Robot jest specjalnym programem, który firma prowadząca wyszukiwarkę uruchamia i nakierowuje na stronę o dużej zawartości zewnętrznych linków. Najczęściej jest to katalog stron faworyzowany przez daną wyszukiwarkę. W przypadku najpopularniejszej wyszukiwarki, wykorzystywany w wielu momentach jest katalog dmoz.org. Tak samo jest często w przypadku wstawiania opisu strony w wynikach wyszukiwania.

Indeksowanie witryny powoduje zapisanie w bazie wyszukiwarki naszej witryny pod przeanalizowanymi frazami. Ustalana jest pozycja w wynikach organicznych. Na obrazku poniżej zaznaczono podział na wyniki organiczna (niebieskie) oraz wyniki sponsorowane (czerwone).

Wyniki wyszukiwania

Warto wiedzieć, że pozycjonowanie ma na celu poruszanie się z wzwyż po drabinie wyników organicznych. Linki sponsorowane to linki wykupione na dane frazy w specjalnych programach, w przypadku Google jest to program AdWords.