Dokument sitemapy na naszym serwerze może pozostać niezauważony dla wyszukiwarek, dlatego należy zgłosić go korzystając z narzędzi dla webmasterów. Narzędzie dostarczone od najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, znajdziemy pod tym adresem:https://www.google.com/webmasters/tools/. Jest to zestaw ogólnych narzędzi udostępnionych dla webmasterów w celu analizy i usprawniania procesu indeksacji – wykazuje linki prowadzące do nieistniejących plików, powielone tytuły czy metatagi.

Jeśli posiadasz konto w tym narzędziu i masz zweryfikowaną domenę, wystarczy w pulpicie nawigacyjnym kliknąć na opcję zgłaszania mapy strony.

Zgłaszanie mapy witryny, screen

Na następnej stronie korzystamy z przycisku Przycisk zgłaszania mapy witryny, screen. Wyświetli się małe okienko, w którym należy podać adres do pliku naszej sitemapy na serwerze.

Adres główny jest dodawany od razu, dzięki czemu nie pomylimy się przy wpisywaniu ścieżki dostępu do mapy. W taki sam sposób dokonamy również aktualizacji zgłoszonej już sitemapy oraz dowiemy się, kiedy ta zgłoszona była sprawdzana przez bota.

Jeśli nie posiadasz zweryfikowanej strony w narzędziu Webmaster Tools również możesz zgłosić swoją sitemape. Wystarczy, że w pliku robots.txt dodać następujący zapis:

Sitemap: http://adres.pl/sitemap.xml

Adres musi być wpisany w pełnej formie.

Prostsza mapa?

Jeśli posiadamy rozbudowany serwis, lecz stworzenie sitemapy z wypisaniem wszystkich podstron i informacji dodatkowych jak przedstawiono w niniejszym rodziale możemy utworzyć prostszą wersję mapy witryny. Jako mapę witryny należy zgłosić plik tekstowy o dowolnej nazwie (rozszerzenie .txt) zawierający jedynie wstawione linijka po linijce adresy URL w pełnej formie. Przykładowy plik może mieć postać:

http://adres.pl
http://adres.pl/plikpierwszy.html
http://adres.pl/plikdrugi.html

Taką mapę również należy zgłosić przy pomocy narzędzia dostarczonego przez wyszukiwarkę Google.