W sieci zaroiło się od odpowiednich aplikacji, typu online jak i gotowych do pobrania class php służących do usprawnienia procesu tworzenia plików xml. Oto lista niektórych z nich:

fastsitemap.com/
To polski generator sitemap, oferujący możliwość wygenerowania sitemapy o wielkości aż 1000 adresów za darmo.
xml-sitemaps.com/
Renomowane narzędzie umożliwiające swobodne generowanie map witryn, jeśli nie zawierają one więcej niż 500 podstron. Jako jedyne z wymienionych narzędzi generuje wszystkie ważne dane w sitemapie – włącznie z automatycznym nadawaniem priorytetów i datą ostatniej publikacji.
auditmypc.com/xml-sitemap.asp
Jedno z niewielu narzędzi bazujące na Javie. By je uruchomić trzeba mieć odpowiednie pluginy w przeglądarce, jednak wynagradza to nam ilość podstron jakie możemy objąć za darmo sitemapą. Limit sięga aż 5 000, więc spodoba się właścicielom większych serwisów.
g-sitemap-generator.com/
Strona autorstwa polskiego webmastera, która po moich drobnych sugestiach rozwinęła skrzydła, dzięki czemu rozwiązaniami dorównuje xml-sitemaps.com. Za darmo bez logowania możemy wygenerować mapę zawierającą aż 750 linków, po rejestracji i logowaniu limit sięga 1500.
Skrypty generujące do pobrania:
code.google.com/p/perlsitemapgenerator
http://www.smart-it-consulting.com/article.htm

Pierwsze 4 narzędzia są szczególnie przydatne i godne polecenia, oferuje ono generowanie sitemapycałkowicie online dla projektów już istniejących w sieci. Dzięki takiemu rozwiązaniu wygenerujesz mapę witryny dla swojego serwisu.

Jedynym ograniczeniem jest limit podstron, w przypadku większej ilości są oferowane rozwiązania płatne. Koszt nielimitowanej wersji aplikacji najczęściej wynosi kilka(naście) złotych.

Jeśli nasz serwis wykracza poza limit podstron warto skorzystać z polskiego odpowiednika g-sitemap-generator.com – 1500 linków po rejestracji i aktywacji konta. Autor oferuje również płatną wersje bez ograniczeń.