Format Sitemap witryny został opracowany jakiś czas temu, i wykorzystuje w swojej konstrukcji struktury XML. Jest uznawany przez takich potentatów rynku jak Google, Yahoo czy Microsoft, które go w pełni akceptują… Pliki sitemap.xml są specjalnie tworzonymi listami adresów, dostępnych w naszym serwisie.

Dodatkowo można do podanych adresów URL przypisać inne informacje, które może uwzględnić robot przeszukujący stronę. Limit przypadający na jedną mapę witryny jest dosyć duży i trudno będzie nam go przekroczyć. Wynosi on 50 000 linków, czyli pojedynczych adresów URL. Istnieje także limit wielkości równy 10 MB.

Mapy witryny mają umożliwić robotom sieciowym lepszą i sprawniejszą indeksację, dlatego warto stosować je za każdym razem gdy ruszamy z naszym serwisem na podbój Internetu 😉

Plik mapy, zapisany w formacie xml należy zakodować przy użyciu edytora obsługującego kodowanie UTF-8. Na samym początku dokumentu należy wstawić

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

Pamiętaj, by tworząc mapę strony używać edytora tekstowego wykorzystującego kodowanie UTF. Po tej deklaracji należy wstawić drugi obowiązkowy element, który wskazuje na wersję protokołu SiteMapy.

<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9">

Warto korzystać z najnowszej wersji protokołu, co zapewni lepszą obsługę przez roboty sieciowe. Na końcu dokumentu, po wymienieniu wszystkich adresów URL ( o tym jak je wstawiać przeczytasz za chwile) należy wstawić znacznik zamykający:

</urlset>

Wbudowane rozwiązania

Spokojnie, nie musisz znać całego kodu na pamięć! Musisz wiedzieć, że Twój serwis może już od dawna posiadać własną mapę witryny, choć Ty o tym nie wiesz. Istnieje dosyć spora pula skryptów CMS lub aplikacji blogowych, które same generują sitemapy lub udostępnione są dla nich specjalne pluginy rozbudowujące ich funkcjonalność tak, by mogły one takie mapy generować. Lista systemów zarządzania treścią, które umożliwiają wygodną obsługę map internetowych to:

Więcej aplikacji, umożliwiających tworzenie map witryny będziesz mógł znaleźć w dokumentacji Google:http://code.google.com .. SitemapGenerators.