Pierwotnym założeniem blogów było chronologiczne kolekcjonowanie wpisów jednego autora, z czasem blogi tematyczne przerodziły się w chronologiczne opisywane jakiejś branży. Nie bez powodu podkreślam słowo chronologiczne. Wiele ludzi na pierwszym miejscu eksponuje tzw. Archiwum lub Kalendarium, w którym mamy wyznaczone daty kiedy popełniło się jakiś wpis. W WordPress jest to częściej archiwum w którym wylistowane są miesiące z przyporządkowanymi wpisami po kliknięciu. Z punktu optymalizacji ale także użytkowników – takie układy są bezcelowe.

Przypuśćmy przeciętnego Kowalskiego, który wchodzi na nasz blog o SEO i chce się dowiedzieć o PageRank.

Pierwsze czego będzie szukał, to kategorii z taką frazą. Jak kategorie nie przyczynią się do znalezienia odpowiedzi, uda się do Chmurki Tagów by tam szukać. Typowa nawigacja kalendarzowa wygląda tak i jak widać nic czytelnikom nie mówi o tematyce wpisów się tam kryjących:

Orientacja kalendarzowa na blogu

Typowy kalendarz nie mówi nic o tym, co opisywałeś danego dnia czy miesiąca. Zrezygnuj z takiego układu chyba, że prowadzisz serwis z aktualnościami. Mało kto (jak i również wyszukiwarki) będzie na chybił trafił przeglądał miesiąc po miesiącu nasze archiwa, by dociec czy aby nie było wpisu o tym czego szuka. Dlatego warto na samej górze menu bocznego oferować kategorie i tagi, nie zaś kalendarze.

Układ kategorii jest ważny z punktu widzenia konstrukcji adresów URL, wyszukiwarek a także, co najważniejsze użytkowników. Już dziś zoptymalizuj na niego swój blog.