Budowanie nawigacji polega na tworzeniu sieci odnośników wewnętrznych, dzięki którym użytkownicy mogą swobodnie poruszać się w serwisie, a roboty wyszukiwarek mogą bez przeszkód przechodzić do kolejnych podstron naszego strony. Dobry system nawigacji ułatwi naszym użytkownikom nie tylko przejście do danej podstrony, ale także powie poprzez odpowiedni opis, czego można się na niej spodziewać. Wskaże także gdzie jesteśmy aktualnie oraz to, w jaki prosty sposób możemy wrócić do samego początku serwisu.

Podstrony uznawane są za mniej ważne przez wyszukiwarki, kiedy odnośniki do nich znajdują się tylko na pojedynczych podstronach. Zaś za bardziej wartościowe, gdy dostępne z każdego miejsca naszego serwisu.

Dla przykładu: tworząc stronę zespołu muzycznego w menu głównym pojawiającym się w całym serwisie umieszczono odnośnik do podstrony EKIPA. Roboty sieciowe uznają tą podstronę za ważną, jest dostępna z każdego miejsca w serwisie. Na stronie o ekipie umieszczono linki do osobnych podstronpoświęconych poszczególnym członkom zespołu. Te strony są dostępne tylko z tego jednego określonego miejsca w serwisie, ewentualnie dodatkowo z mapy strony. Uznawane są za mniej ważne, gdyż sami użytkownicy by się do nich dostać muszą przejść odpowiedni łańcuch podstron.

Znając tą zależność, możesz odpowiednio sterować roboty wyszukiwarek i sugerować, które strony są bardziej wartościowe. Wykorzystaj to!