Praktycznie wszystko można zrobić lepiej lub gorzej. Tak samo jest w przypadku odnośników. Najprostsze odnośniki są najlepiej indeksowane przez roboty wyszukiwarek sieciowych. Rozwój technik tworzenia stron internetowych stworzył jednak nowe techniki budowy stron, jak Flash czy JavaScript. Dotychczas uważano, że linki w tego typu technologiach na stronie nie są indeksowane, ani nawet zauważane przez roboty. Jednak jest nieco inaczej.

Linki technologii Flash

Linki umieszczane we Flash‚u, kiedy strony są zapisane jako plik SWF są indeksowane przez wyszukiwarkę. Gdy na stronie istnieje jedynie ten obiekt – nie posiada ona innych podstron html – jest on indeksowany przez wyszukiwarkę, jako pojedynczy plik swf – tak, też jest prezentowany w wynikach wyszukiwania. Nie jest to zbyt estetyczne, nazwa rozszerzenia pliku jest prezentowana przed wynikiem.

Podobnie jest w przypadku plików flash poddanych kompresji.

Linki w skryptach JavaScript

Drugim, mitologicznie uznanym za nieindeksowany, sposobem wstawiania linków na stronach jest użycie skryptu JavaScript. Najprostsza postać takiego skryptu może wyglądać tak:

Dokument.write(‘<a href="adres.html">Link</a>’);

Jak wykazały testy przeprowadzone przez serwis fabrykaspamu.pl – takie linki wstawiane najprostszą konstrukcją są indeksowane i uznawane za całkiem wartościową, normalną treść serwisu. Należy zwrócić jednak uwagę, że język JavaScript daje dużą dowolność i swobodę swojej struktury, co powoduje, że nawet tak prosty kod może ulegać dużym modyfikacją, kompletnie utrudniającym robotom sieciowym jego zrozumienie.

O ile możesz unikaj budowania stron w technologii flash lub wstawiania odnośników przy użyciu skryptów JavaScript. Nadal może to powodować problemy z indeksacją, innym niż Google, wyszukiwarkom internetowym.

Optymalizowanie

W przypadku gdy następuje konieczność i wstawiasz na stronę skrypty Java Script, musisz uwzględniać fakt, że istnieją też użytkownicy, którzy mają jego obsługę wyłączoną. W takim przypadku poza zawartością twojego skryptu, nie zobaczą nic. Oparcie całej nawigacji na stronie w technologii JSspowoduje uniemożliwienie im poruszania się po serwisie. Warto by tego uniknąć stosować aleternatywny zapis nawigacji w pełni w technologi HTML.

Aby zapewnić alternatywną nawigację osobom niekorzystającym z dobrodziejstw JavaScriptu należy wykorzystać, tuż miejscu wstawienia skryptu znacznik NOSCRIPT

<script typy="text/javascript" src="nawigacja.js"></script><noscript><a href="start.html">Start</a><a href="mapa_witryny.html"></a></noscript>

W przeszłości nieuczciwi webmasterzy wykorzystywali znacznik NOSCRIPT do wstawiania napakowamych słowami kluczowymi bloków tekstu, na które się pozycjonowali. To spowodowało wątpliwe podchodzenie wyszukiwarek do tekstów umieszczanych pomiędzy tymi znacznikami.