Dla wyszukiwarek odnośniki prowadzące (ang. BL, BackLinks) na Twoją stronę z innej witryny są ważnym wskaźnikiem jej popularności, ważności oraz wskaźnikiem, jakie treści kluczowe należy z nimi powiązać. Na każdej stronie, na której umieszczony jest Twój link Google odnotowuje słowa opisujące linku, dzięki czemu ma odpowiednie frazy – oczywiście o ile powiązywane hasła występują w treści twojej strony.

Notowano przypadki tzw. Google Bomb, kiedy to internauci powiązywali masowo z różnymi niewłaściwymi, najczęściej obraźliwymi, hasłami na przykład strony polityków. Google coraz ściślej śledzi takie próby nadużyć i stara się im zapobiegać.

Sieć odnośników przychodzących jest bardzo ważnym czynnikiem, od którego w dużym stopniu uzależniona jest nasza pozycja w wynikach wyszukiwania.…każdy link w Internecie to zaproszenie Google na Twoją stronę… Warto zadbać by link do naszej podstrony znalazł się na stronach piszących o podobnej do naszej tematyce. Dzięki temu zyskamy nie tylko odnośnik pozycjonujący, ale także potencjalnych odwiedzających. Często osoby podążają od strony do strony w poszukiwaniu treści, które je interesują. Dlatego umieszczanie linków na stronach tematycznie zbliżonych jest tak korzystne.

Budowanie sieci odnośników zewnętrznych, najlepiej tych naturalnie polecających jest bardzo ważnym zadaniem, o którym przeczytasz w rozdziale poświęconemu pozyskiwaniu linków polecających.

Jeśli sami prowadzimy kilka serwisów zapewne sami umieścimy linki promujące swój nowy serwis w już poprzednich witrynach. Tak samo koszty wykupu domeny w naszym kraju sięgają praktycznie niewielkich kwot. Już dziś serwisy wykładające olbrzymie pieniądze na kampanie reklamowe oferują domeny za cenę kilku groszy w pierwszym roku, lecz wiele z nich nie było odnawianych po okresie „taniochy”. To łakomy kąsek, dzięki któremu w szybki i tani sposób pozycjonerzy zaczęli zyskiwać duże ilości serwisów (różne adresy), na których umieszczali linki do swoich podstron. Algorytmy wyszukiwarek, by ukrócić ten proceder, zaczęły dociekać z jakich adresów IP są dane linki, które w przypadku tych samych usługodawców najczęściej są z jednej puli.

Stawiając, więc strony tylko po to, by linkować swoje projekty należy zwrócić szczególną uwagę czy dostajemy u usługodawcy różne adresy IP lub też szukać alternatywnych dostawców usług.