16 sierpnia 2016

Adresy względne i bezwzględne

Dwa podstawowe kody pokazane wcześniej umożliwiają wstawienie na stronie odnośnika wewnętrznego – gdy strona do której prowadzi link znajduje się na tym samym serwerze – czyli jest dostępna pod tą samą domeną. Przykładowo, mając domenę naszadres.pl jeśli chcemy się przenieść do podstrony o_nas.html skorzystamy z odnośników wewnętrznych.

Gdy chcemy jednak wskazać użytkownikom inną niż nasza witrynę internetową, tworzony jest odnośnik zewnętrzny. Nie oznacza to innej budowy samego kodu. W miejsce adresu wstawia się jednak pełny adres strony, do której chcemy odesłać użytkownika zaczynający się od http://.

Przykład odnośnika wewnętrznego, do podstrony o nas:

<a href=”o_nas.html” title=”Podstrona opisująca członków zespołu oraz naszych współpracowników.”>O naszej ekipie</a>

Przykład odnośnika zewnętrznego:

<a href=”http://innyserwis.pl” title=”Strona firmowa InnySerwis.pl”>InnySerwis.pl</a>

W przypadku linków wewnętrznych korzystamy z adresów względnych, podając samą nazwę dokumentu. Gdyby dokument znajdował się w katalogu podstrony, adres wyglądałby następująco:podstrony/o_nas.html

Stosowanie adresów względnych dla linków wewnątrz serwisu nie jest związane, ani nie pomaga w samym pozycjonowaniu. Jest jednak elementem wygody twórców serwisów. W przypadku chęci przeniesienia serwisu na inny adres linków takich nie trzeba zmieniać. Gdyby do linkowania wewnętrznego stosować linki w pełnej okazałości http://naszadres.pl/o_nas.html to po przeniesieniu na nowy adres, trzeba by było wszystkie linki zmieniać na takie: http://nasza_nowy_dres.pl/o_nas.html. Gdy zaś stosujemy linki względne, adres domeny aktualnego położenia użytkownika na stronie jest dopisywany na początku.

W przypadku linków do innych serwisów wykorzystywane są adresy bezwzględne. Wskazują konkretną witrynę, więc nie ma możliwości stosowania samych nazw dokumentów bez wskazania, pod którym adresem się one znajdują.

Literówki i nazwy plików

O ile korzystanie z JavaScriptu czy Flasha może zostać w pewien sposób neutralizowane przez roboty sieciowe i coraz lepiej indeksowane, dzięki rozwojowi algorytmów botów, to błędy w konstrukcji odsyłaczy już tak nie mogą zostać naprawione. Boty w chwili, gdy znajdują dany adres w serwisie po prostu go uznaje za prawidłowy, właściwy. Jeśli więc w odnośniku umieścisz błędny adres wyszukiwarka nie będzie mogła zaindeksować twojej podstrony. Zazwyczaj nawet użytkownicy nie są tak zdesperowani by naprawiać błędy w nazwach, więc zważaj na poprawność hiperłączy – by nie zniechęcać użytkowników.

Zawsze przed upublicznieniem podstrony w Internecie sprawdź działanie odsyłaczy w jej treści.

Drugim spotykanym problemem są nazwy zawierające znaki specjalne lub diakrytyczne. Ostatnio spotkałem się z przypadkiem, kiedy w adresie pliki prowadzącego do strony z kontaktem wstawiono jedynie jeden znak: @. Unikaj znaków innych niż litery alfabetu łacińskiego, ujednolić także na wstępie wielkość liter (szczególnie tyczy się to nazw plików), najlepiej wybrać litery małe.

Alfabet łaciński składa się z 26 znaków: ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ. Do tego odpowiednio zestaw 26 małych znaków, które w nazwach plików prezentują się o wiele lepiej. Dodatkowo możesz wykorzystywać wszystkie cyfry od 0 - 9. Więcej o konstruowaniu adresów URL przeczytasz w rozdziale im poświęconym.