Hiperlinki

Adresy względne i bezwzględne

Dwa podstawowe kody pokazane wcześniej umożliwiają wstawienie na stronie odnośnika wewnętrznego – gdy strona do której prowadzi link znajduje się na tym samym serwerze – czyli jest dostępna pod tą samą domeną. Przykładowo, mając domenę naszadres.pl jeśli chcemy się przenieść do podstrony o_nas.html skorzystamy z odnośników wewnętrznych.

Gdy chcemy jednak wskazać użytkownikom inną niż nasza witrynę internetową, tworzony jest odnośnik zewnętrzny. Nie oznacza to innej budowy samego kodu. W miejsce adresu wstawia się jednak pełny adres strony, do której chcemy odesłać użytkownika zaczynający się od http://.

Przykład odnośnika wewnętrznego, do podstrony o nas:

<a href=”o_nas.html” title=”Podstrona opisująca członków zespołu oraz naszych współpracowników.”>O naszej ekipie</a>

Przykład odnośnika zewnętrznego:

<a href=”http://innyserwis.pl” title=”Strona firmowa InnySerwis.pl”>InnySerwis.pl</a>

W przypadku linków wewnętrznych korzystamy z adresów względnych, podając samą nazwę dokumentu. Gdyby dokument znajdował się w katalogu podstrony, adres wyglądałby następująco: podstrony/o_nas.html

Stosowanie adresów względnych dla linków wewnątrz serwisu nie jest związane, ani nie pomaga w samym pozycjonowaniu. Jest jednak elementem wygody twórców serwisów. W przypadku chęci przeniesienia serwisu na inny adres linków takich nie trzeba zmieniać. Gdyby do linkowania wewnętrznego stosować linki w pełnej okazałości http://naszadres.pl/o_nas.html to po przeniesieniu na nowy adres, trzeba by było wszystkie linki zmieniać na takie: http://nasza_nowy_dres.pl/o_nas.html. Gdy zaś stosujemy linki względne, adres domeny aktualnego położenia użytkownika na stronie jest dopisywany na początku.

W przypadku linków do innych serwisów wykorzystywane są adresy bezwzględne. Wskazują konkretną witrynę, więc nie ma możliwości stosowania samych nazw dokumentów bez wskazania, pod którym adresem się one znajdują.


Poleć artykuł znajomym
  • Flaker
  • Wykop
  • Delicious
  • Spinacz
  • Pinger
  • Link na Twoją stronę:

Śledź nowości w serwisie