Optymalizacja witryny

Czym jest optymalizacja?

Optymalizacja odbywa się wewnątrz kodu strony i polega na usprawnianiu źródła strony, w taki sposób by zawierał niezbędne i specyficzne fragmenty kodu, pomagające w poruszaniu się po witrynie, indeksowaniu wszystkich jej podstron jak i wyróżnianie odpowiednich słów kluczowych, które są na stronie szczególnie powiązane z tematyką serwisu.

Optymalizacja kodu witryny polega na przejrzeniu kodu serwisu pod kątem znajdujących się w nim słów kluczowych, po których szukać nas mogą potencjalni internauci. Usprawnienie nawigacji wewnątrz naszej strony również jest bardzo ważną kwestią, gdyż skutkuje tym, że zarówno użytkownicy jak i roboty sieciowe mają prosty i szybki dostęp do odległych elementów naszej witryny.

Tu również ważne jest postawienie na odwiedzających nasz serwis, bardziej niż na same roboty sieciowe. Jeśli użytkownicy poruszają się sprawnie po naszej stronie, znaczy to tyle, że i roboty skutecznie tego dokonają. Co ważne, roboty są (z założenia) nieomylne, jeśli chodzi o przeszukiwanie typowej i prostej nawigacji – w przypadku ludzi – niektóre elementy strony uciekają naszej uwadze, chociażby z powodu skanowania wzrokiem tylko interesujących nas obszarów strony.

O błędach, jakich lepiej nie popełniać w procesie budowania nawigacji przeczytasz w rozdziale poświęconym hiperlinkom. Dzięki temu dowiesz się, jak unikać budowania nawigacji mało skutecznej czy trudno zauważalnej dla zwykłych użytkowników.

Dla kogo?

Optymalizacja jest dla każdego. I nie ulega to wątpliwości. Nawet, jeśli nie zależy nam na polepszaniu samej pozycji w wynikach wyszukiwania, choć warto to uczynić – to optymalizacja kodu przyniesie ulgę naszym internetowym gościom, którym ułatwi ona poruszanie i wynajdywanie informacji wewnątrz witryny.

Jeśli sam tworzyłeś swój serwis, warto byś poświęcił parę chwil na jego udoskonalenie w taki sposób, by był przyjazny użytkownikom (user friendly). Jeśli natomiast Twój serwis zaprojektował ktoś inny, dzięki wskazówkom napisanym odnośnie optymalizacji, będziesz mógł sprawdzić czy rzeczywiście zrobił to profesjonalnie. W przypadku drobnych błędów, będziesz mógł je skorygować sam – krok po kroku.